Ahşap ürünler oldukça güzel bir görüntüye sahip olsalar da bir zaman geçtikten sonra ister istemez renklerinde solmalar ve çizikler görülebilir. İlk başlarda bu durum pek fazla önemsenmez. Çünkü ürünlerin kullanımları ile alakalı çok fazla değişen bir şey olmamaktadır. Gerçekte ise hem ürünlerin kullanımlarının uzun süreler boyunca devam etmesi hem de görünümün güzel olması bakımından gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir. Şimdilerde ise insanlar küçüklü büyüklü ahşap yüzeyler için vernik & cila uygulamasının yapılması adına Altay Dekor olarak bizler ile iletişime geçiyorlar. Bizler de en uygun sonuçları ortaya çıkartmak adına gerekli olan adımların tamamını eksiksiz olarak atmayı hedefliyoruz.

Vernik Nedir? 

Genel olarak vernik & cila tanımları insanların büyük bir kısmının aklında soru işaretleri oluşmasına neden olabiliyor. Ve yaptıkları yanlış seçimlerin sonrasında ise ahşap yüzeyler asla istenilen görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamıyor. Genel olarak vernik, ahşap içi kullanılmakta olan boya türlerine verilmekte olan genel bir isimdir. Bu ürün ahşap yüzeylerin üzerinde çok daha parlak bir yüzeyin elde edilebilmesi ve hava şartlarına karşı herhangi bir hasarın ortaya çıkmaması adına kullanılan şeffaf ve renkli olabilen koruyucu kaplama olarak da bilinmektedir. Pek çok farklı çeşidi bulunmasına rağmen genel itibari ile sentetik, poliüretan ve selülozik olmak üzere kendi içerisine üç ana gruba ayrılır. Diğer vernik türlerinin aksine poliüretan vernikler profesyonel mobilyacılık alanında kullanılan ürünlerdir. Darbelere ve çizilmelere karşı son derece dayanıklı olmasının yanı sıra kimyasal maddelere ve çözücülere karşı da ciddi anlamda direnç göstermesi ile bilinmektedir. Vernik türleri mat ve ipek vernikler olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılırken mat vernikler de kendi içlerinde ipek mat ve tam mat olarak ayrılırlar.

Cila Nedir? 

İçerisinde renk pigmentleri olmayan cila boya gibi yüzeyi kaplamakta ancak yüzey tarafından emilmemektedir. Böylece ahşap yüzeyin istenilen yeni görüntünün ortaya çıkması da sağlanmış olmaktadır. Ahşap mobilyalara cila işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, yüzeyin temiz olmasıdır. Aksi halde yapılacak olan işlem asla istenilenlerin yerine getirilmesini tam olarak sağlamayacaktır.

Vernik & Cila Nasıl Yapılır? 

Ahşap yüzeyler için vernik & cila uygulaması yapılmadan önce dikkat edilecek bazı detaylar bulunuyor. Altay Dekor olarak bizler bunları en iyi şekilde yerine getirmeyi hedefliyoruz. Böylece ortaya çıkacak olan sonuçlar da tam anlamıyla sizlerin isteklerini yerine getirmiş oluyor. Vernik & cila uygulaması öncesinde yüzeyi tüm kir ve pisliklerden arındırıyoruz. Böylece yapılacak yüzeyde kötü bir görüntünün ortaya çıkmasının engellenmesi sağlanıyor. Sonrasında gerekli görülen durumlarda zımpara ile yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesi adına gerekli olan işlemler yapılır. Daha sonrasında ise yeterli olacak şekilde vernik cila uygulaması yapılarak ahşap ürünlerin çok daha kaliteli bir görünüme sahip olması sağlanmış olur.