Binalarda var olan su ihtiyaçları farklı sistemler kullanılarak temin edilmektedir. İnsanların yaşam alanlarındaki tuvaletlerden kanalizasyon borularına gönderilmekte olan atık su veya çamaşırların yıkanması adına gereksinim duyulan temiz su, var olan su tesisatı sistemleri ile beraber temin edilmektedir. En temel tanımı ile su tesisatı ile beraber temiz su musluklara aktarılır, kirli su ise kanallar vasıtası ile bulunulan alandan uzaklaştırılmış olur. Genel olarak su tesisatları evlerde, iş yerlerinde, ibadethanelerde, alışveriş merkezlerinde kısaca insanların belirli bir süre boyunca bulundukları her yerde ihtiyaç duyulan bir tesisat çeşidi olarak ön plana çıkıyor. Bu tesisatın yapımı esnasında ise ilk aşamada tesisat ile alakalı gerekli bilgilerin elde edilmesi son derece önemli oluyor. Böylece ortaya çıkacak olan olumsuz sonuçların en etkili şekilde giderilmesi hedeflenecektir.

Temiz Su Tesisatı – Pis Su Tesisatı Nedir? 

Genel olarak su tesisatı kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bu tesisatlar ile alakalı bilgi sahibi olmak, tesisatların yapımı ile alakalı sorunların ortaya çıkmasını da engellemiş olacaktır. Temiz su tesisatı kendi içerisinde iki alt kategoriye ayrılmaktadır. Dış temiz su tesisatı ve iç temiz su tesisatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Temiz su tesisatları kullanılacak olan suyun kullanma yerine kadar iletilmesini sağlayacak olan boru ağına verilmiş olan isimdir. Şehirlerdeki su borusu ile binaların sayaçları arasında kalmakta olan kısım dış temiz su tesisatı olarak adlandırılır. Temiz suyun katlara dağıtılmasını sağlayan kolonlardaki suyun kullanım yerlerine götürülmesini sağlamakta olan bağlantıya ise iç temiz su tesisatı adı veriliyor. Pis su tesisatı ise aynı temiz su tesisatında olduğu gibi ikiye ayrılmaktadır. Bahçe, çatı, balkon gibi alanlara düşmekte olan yağmur suları dahil olmak üzere bütün bina içi atık sularının şehir kanalizasyonuna iletilen boru ağına pis su tesisatı adı verilmektedir.

Su Tesisatlarında Ortaya Çıkan Arızalar 

Düşünülenin aksine gerek ülkemizde gerekse dünyada temiz su tesisatı ve pis su tesisatı arızaları incelendiği zaman görülebileceği üzere neredeyse eşit oranlarda paya sahip olmaktadır. Pis su tesisatlarına bakıldığı zaman özellikle de yanlış kimyasalların tıkanıklıkları gidermesi adına kullanılması, eski binalarda boruların çürümesi, malzemelerin yanlış seçilmesi, malzemelerin birleştirilmesi esnasında yapısal problemlerden ötürü arızaların ortaya çıktığı görülmektedir. Temiz su tesisatlarında ise arızalar ağırlıklı olarak malzeme ve işçilik hatalarından kaynaklanmaktadır.

Su Tesisatı Nasıl Yapılır? 

İnsanların su tesisatı konusunda bilmeleri gereken en önemli şeylerden biri bu çalışmaların çok özenli bir şekilde yapılması gerektiğidir. Çünkü çoğu zaman tesisatlardan çıkmakta olan hatalar işçilik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bunların olmasının engellenmesi adına kaliteli malzemelerin bu konuda tecrübeli isimler ile çalışılması gerekmektedir. Su tesisatı için ön planların yapılmasından sonra kısa süreler içerisinde tesisat ile alakalı çalışmalar başlayarak gerekli işlemlerin yapılması sağlanmış olacaktır.