Altay Dekor Şişli mimarlık ofisi olarak bizimle çalışmakta olan mimarlarımız mesleki yeterliliğe sahip, tecrübeli mimarlardır. İş ortağımız Mimar, Yüksek Mimar ve İnşaat Mühendislerimizle, Altay Dekor Mimarlık Ofisi olarak size çözümler üretmekteyiz.

Mimar, bir mekan (ev, işyeri, mağaza, büro, sinema, lokanta vb.) veya çevreyi müşterinin isteklerini ve ekonomik olanaklarını dikkate alarak sanat ilkelerine uygun biçimde düzenleyen ve döşeyen kişidir.

Şişli iç mimarlık ofisi

Mimarlık Nedir?

Mimar, binaları planlayan ve tasarlayan ve genellikle inşaatlarında kilit rol oynayan yetenekli bir profesyoneldir. Mimarlar, bina tasarımı sanatı ve bilimi konusunda oldukça eğitimlidir. Binalarında oturanların güvenliğinden sorumlu oldukları için, mimarların profesyonelce lisanslanmış olması gerekir.

Mimarlık Türleri

Mimarlar binalar tasarlarlar, ancak iş tanımları, tasarımın sanatsal öğelerinden çok daha fazlası için sorumluluk içerir.

Bugün, mimar şemsiyesi altında birkaç farklı “mimarlık işi” var. Bu uzmanlık rollerinden bazıları şunları içerir:

 1. Tasarım Mimarı: Tasarım mimarları en çok popüler mimar kavramına karşılık gelir. Bir projenin genel tasarımını tasarlamaktan sorumludurlar. Müşterinin ihtiyaçlarını yorumlar, şantiye ve çevresindeki ortamı analiz eder, bütçeyi dikkate alır ve bu parametreler dahilinde bir tasarım oluştururlar.
 2. Teknik Mimar: Teknik mimarlar, bir binanın planlamasının ince detaylarından sorumludur, başarılı bir şekilde inşa edilebilmesini ve çalışmasını sağlar. Teknik mimarlar inşaat çizimleri üretir ve inşaat yönetimine katılır. Daha küçük projeler tasarım ve teknik rolleri ayırmayabilir, ancak ofis binaları gibi daha büyük ölçekli projeler için teknik mimarlar genellikle gereklidir.
 3. Proje Müdürü: Yeni binaların oluşturulması karmaşık bir çabadır ve proje yöneticileri projeye personel verir, bir çalışma planı geliştirir ve ekibin birçok farklı üyesi arasında günlük olarak koordinasyon sağlar. Proje yöneticileri, tüm taraflarla iletişim kurmak, problem çözmek ve liderlik etmek için mimari süreç hakkında derin bir bilgiye ihtiyaç duyar.
 4. İç Mimarlık: Büyük ölçekli projelerde, iç mimarlar, bina sakinlerinin deneyimlerini en yakından şekillendirecek önemli ayrı bir rol oynarlar. İç mimarlar, müşterinin ihtiyaçlarını ve bina kodlarını göz önünde bulundurarak taşıyıcı olmayan duvarların ve kapıların düzenini belirler, malzeme ve kaplamaları seçer, elektrik prizlerini yerleştirir, aydınlatma tasarlar ve hatta mobilya seçerler.
 5. Peyzaj mimarı: Peyzaj mimarları, park ve bahçe gibi dış mekanların yanı sıra bunların içindeki belirli yapıları tasarlar. Peyzaj mimarları, diğer mimarlarla aynı becerilerin çoğunun yanı sıra yağmur suyu yönetimi, bitkilendirme tasarımı ve sürdürülebilirlik planlaması gibi ek becerilere ihtiyaç duyar. 21. yüzyıl şehir planlaması yeşil alanlara giderek daha fazla önem verdiğinden, peyzaj mimarisinin önemi giderek artıyor.

Şişli mimarlık ofisi

Mimarlık Ofisleri Süreci Nasıl İşler?

 1. Şematik Tasarım: “Şematik”, “basitçe temsil” anlamına gelir. Tasarım sürecinin bu ilk aşamasında mimarlar müşterilerle buluşur, proje ihtiyaçlarını öğrenir, şantiyeleri değerlendirir ve genel tasarımlarını geliştirir. Mimarlar, tasarım malzemeleri ve modeller de dahil olmak üzere, müşterilerin tasarımı değerlendirmesine ve onaylamasına olanak tanıyan bir ayrıntı derecesine sahip tasarım malzemeleri üretir.
 2. Tasarım Geliştirme: Müşteriler tasarımı onayladıktan sonra, mimarlar planları daha ince ayrıntılarla doldururlar: klima, elektrik sistemleri, sıhhi tesisat, vb. Bu aşamada, mimarlar yapısal mühendislerle işbirliği yapabilir. Bina kodları, çevre düzenlemeleri ve diğer yönetmelikler özel endişe alanları haline gelir. Tasarım Geliştirme aşaması aynı zamanda iç tasarımı ve bazı durumlarda peyzaj planlamasını da içerir. Nihai hale getirilmeden önce, müşteriler de bu daha ayrıntılı tasarım seviyesini onaylar.
 3. İnşaat Belgeleri: Tasarım tamamlandıktan sonra, mimarlar projenin inşa edilmesini sağlayacak tüm inşaat detaylarını içeren belgeler hazırlar. Bu belgeler, müteahhitlerin takip edeceği montaj talimatlarıdır. İnşaat belgelerinin versiyonları, yüklenicilerin inşaat maliyetlerini tahmin edebilmesi ve iş için teklif verebilmesi için potansiyel yüklenicilere dağıtılacaktır.
 4. İnşaat Yönetimi: Son olarak, bina inşa edilirken tasarım gerçek bir inşaat projesi haline gelir. Mimarlık firmasının doğasına, müşterinin tercihlerine ve yerel yargı kurallarına bağlı olarak, mimarlar bu aşamaya farklı şekillerde dahil olacaklardır. Bazı durumlarda, bir danışmanlık rolüne geçerler. Diğerlerinde, taşeronları müşteri adına doğrudan yönetirler. Hemen hemen her durumda, inşaat sırasında mimarların yeni malzemeler üretmesini, mevcut inşaat belgelerine ekleri, yapının tasarlandığı gibi tamamlanabilmesi için detayları düzelten veya açıklığa kavuşturmasını gerektirecek sorular ortaya çıkabilir.

Şişli mimarlık ofisi neler yapar?

Günümüzde yapılar ile alakalı çalışmalar daha öncesinde olmadığı kadar önemli bir hale gelmeye başladı. Böyle olunca da insanların büyük bir kısmı artık çeşitli konularda alanlarında deneyimli olan isimlerin arayışına girer hale geldi. Şişli mimarlık şirketi hizmetleri bu aşamada son derece önemli bir hale gelmiş oluyor. Genel olarak bakıldığı zaman insanlar bu tarz hizmetlerin çok büyük öneme sahip olmadığı düşüncesinde olabiliyor.

Gerçekte ise çeşitli projelerin yerine getirilebilmesi adına mutlaka mimarların ve mühendislerin çalışmaların öncesinde, esnasında ve sonrasında gerekli konuların üzerinde durmaları gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkacak olan sonuçlar son derece üzücü olabilecektir. Bunların meydana gelmesini engellemek adına Altay Dekor bünyesinde yer alan mimarlar ve mühendisler insanların bir telefon uzağında hizmetlerini vermeye devam ediyor.

Şişli Mimarlık Ofisi Hizmetlerimiz

Genel olarak bakıldığı zaman Şişli mimarlık ofisi hizmetleri gerekli yönetmelikler ile belirlenmiş olan geniş bir alan üzerinden insanlara sunuluyor. Bu konuların en büyük örneklerinin başında ise yapı üretimlerinin gerçekleştirilmesine esas olan proje ve kontrollük hizmetlerinin yapılmasıdır.

Şişli mimarlık şirketi

Başta şantiye şefliği olmak üzere mesleki kontrollük ve fenni mesuliyet başta olmak üzere gerekli olan konuların her birinin üzerinde özenli şekilde durulabilmesi adına mimarlara ve mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Alanında deneyimli olan bu kişilerin yapacakları çalışmalar ile beraber ise gerekli olan her bir adımın üzerinde özenli şekilde durulmuş olacaktır.

 • Şişli AVM Mimarlık Ofisi
 • Şişli Banka Mimarlık Ofisi
 • Şişli Büro Mimarlık Ofisi
 • Şişli Cafe Mimarlık Ofisi
 • Şişli Dershane Mimarlık Ofisi
 • Şişli Dış Cephe Mimarlık Ofisi
 • Şişli Dükkan Mimarlık Ofisi
 • Şişli Ev Mimarlık Ofisi
 • Şişli Fabrika Mimarlık Ofisi
 • Şişli Hastane Mimarlık Ofisi
 • Şişli İnşaat Mimarlık Ofisi
 • Şişli İnşaat Sonrası Mimarlık Ofisi
 • Şişli İş Hanı Mimarlık Ofisi
 • Şişli İş Merkezi Mimarlık Ofisi
 • Şişli Köşk Mimarlık Ofisi
 • Şişli Mağaza Mimarlık Ofisi
 • Şişli Ofis Mimarlık Ofisi
 • Şişli Okul Mimarlık Ofisi
 • Şişli Otel Mimarlık Ofisi
 • Şişli Öğrenci Yurdu Mimarlık Ofisi
 • Şişli Plaza Mimarlık Ofisi
 • Şişli Restoran Mimarlık Ofisi
 • Şişli Tadilat Mimarlık Ofisi
 • Şişli Villa Mimarlık Ofisi

Şişli İç Mimarlık Ofisi

Ev ya da iş yeri için Şişli iç mimarlık ofisi alınmak istendiği zaman insanların karşılarına çıkacak olan birçok isim bulunuyor. Fakat bu isimler arasından en iyi sonuçların nasıl elde edilebileceği ile alakalı net fikirler elde edilemiyor. Böylesi durumlarda ise aslında yapılması gereken çalışmalar son derece basit oluyor.

Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey, hangi hizmet için bu kişilerden yardım alınacağıdır. Çünkü her mimarlık mühendislik firması insanlara istediği hizmeti tam anlamıyla sunamıyor. Bu aşamada önemli olan şey ise uzmanlık alanına uygun isimler ile iletişime geçilmiş olmasıdır. Böylece ortaya çıkacak olan sonuç istekleri yerine getirme bakımından son derece başarılı sonuçları beraberinde getirmiş olacaktır.

Şişli Mimarlık Şirketi

Gerek anahtar teslim projelerde gerekse ev ve iş yerlerinde yapılmakta olan tadilatlar için Şişli mimarlık şirketi arayışına girmekte olan insanların mutlaka kendi alanında deneyimli isimler ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Özellikle de kapsamlı olarak tüm hizmetleri almak isteyen kişiler, Altay Dekor ile iletişime geçtikleri takdirde isteklerini diledikleri gibi yerine getirmiş olacaklardır.

Profesyonel anlamda gerekli olan konuların tamamının üzerinde duracak olan mimarlar ve mühendisler ile beraber projeler tam anlamıyla istenildiği gibi yapılacaktır. Her bir aşamada gerekli görülen detayların üzerinde durulması ile beraber ortaya çıkabilecek olan sorunların da önüne geçilmiş olacaktır.

Mimar Ofisi Neler Yapar?

Mimarlar her türlü yapıyı tasarlar. Okullar ve gökdelenler tasarlıyorlar. Hastaneler ve oteller tasarlıyorlar. Ayrıca Oteller, Mağazalar, Restoranlar, Villara vs. tasarlarlar.

İnsanlar tarafından kullanılan herhangi bir bina muhtemelen bir mimar tarafından tasarlanmıştır.

Tamam o zaman, ama “tasarım” kelimesi ne anlama geliyor? Tasarım basitçe bir plandır. Bir bina inşa etmeden önce, bir mimarın binanın bir planını çizmesi gerekir. Bazen mimarlar binanın karton veya plastik bir modelini yaparlar.

Bina daha sonra binanın planlarının talimatlarını takip eden bir inşaat şirketi tarafından inşa edilir. Mimar, binanın planlara göre inşa edildiğinden emin olmak için inşaat şirketini yakından denetleyecektir.

Tamam o zaman, ama bir plan hazırladığında bir mimar ne yapar?

Mimarlık ofisi çalışanı Mimarlar bir bina için plan yapmadan önce birçok şeyi düşünmek zorundadır. Önce binanın ne için kullanılacağını düşünmeleri gerekiyor. Binayı aynı anda kaç kişi kullanacak? Bu kişiler binada ne tür faaliyetler yapacak?

Bir ofis binası, ofisler için çok sayıda küçük odaya ihtiyaç duyacaktır. Bir okul, sınıflar için çok sayıda orta büyüklükte odalara ihtiyaç duyacaktır. Ve bir AVM, yüzlerce insanın aynı anda geçmesi için daha büyük bir alana ihtiyacı olacaktır.

Tüm bu binalar, kapılarından giren herkes tarafından verimli bir şekilde kullanılabilecek şekilde inşa edilmelidir. Mimarlar binanın ne için kullanılacağını tartıştıklarında, binanın “işlevi” hakkında konuşurlar.

Ancak bir binanın işlevi, bir mimarın bir binayı tasarlarken düşünmesi gereken pek çok şeyden yalnızca biridir. İyi mimarlar ayrıca bir binanın güvenli bir şekilde tasarlandığından ve binanın uzun yıllar dayanmasını sağlamak için çok zaman harcarlar.

Güvenli bir şekilde tasarlanmamış bir bina alev alabilir veya kendi üzerine düşebilir.

Mimarlar, acil bir durumda insanların binadan kaçabilmesi için bina tasarlamalıdır. Elbette depremler veya kasırgalar gibi bazı acil durumlar en güvenli binaları bile yok eder.

Mimarlar, bir binanın işlevi ve güvenliği hakkında düşünmenin yanı sıra, binanın nasıl görünmesini istedikleri konusunda yaratıcı bir şekilde zaman harcarlar. Tıpkı bir ressamın bir resmin neresine hangi boyayı koyacağına karar vermesi gibi, bir mimar da bir binada odaları, duvarları ve açık alanları nereye koyacağına karar verir.

Farklı ressamların farklı resim stilleri olduğu gibi, farklı mimarların da farklı tasarım stilleri vardır. Bir mimar, binalarında çok sayıda daire ve eğri kullanmak isteyebilir. Başka bir mimar, şık ve düz görünen binalar tasarlamak isteyebilir.

Dolayısıyla mimarlar bir bina tasarlarken iyi sanatçılar ve iyi bilim adamları olmalıdır. Binaya bakması hoş, çalışmak hoş ve çoğu doğal afetten korunacak kadar güçlü olmalıdır.

Tüm bunları aynı anda yapmaya çalışmak, mimar olmanın zorluğunun ve heyecanının bir parçasıdır.