Herhangi bir yapı ile alakalı gerekli olan suyun temin edilmesi, depolanması, yumuşatılması, basınçlandırılması, dağıtımı, pis suyun atılması, atık suyun arıtılması, yağmur suyunun tahliye edilmesi, yangın söndürme gibi konular sıhhi tesisat konusu içerisinde yer alır. Temiz su tesisatı için bina içerisinde su kullanımı adına özel ölçülerde borular döşenir. Aynı zaman pis suyun bina içerisinde kullanılan kanalizasyona iletilmesi adına da daire sayısına bağlı olarak boru seçimi yapılarak döşeme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Genel itibari ile sıhhi tesisat bir altyapı çalışmasıdır. Bundan dolayı da yalnızca gerekli ehliyetlere sahip olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise yapılacak olan en ufak bir hata sonrasında su kaçağı çıkacağıdır. Var olan bu su kaçağı ile beraber bina ciddi anlamda hasar görecektir.

Sıhhi Tesisat Sisteminin Oluşturulması 

Altay Dekor bünyesinde yer alan personeller tarafından yapılmakta olan sıhhi tesisat çalışmaları ile beraber ortaya çıkacak olan sonuçlar tam anlamıyla tatmin edici olacaktır. modern şekilde yapılacak olan tesisat çalışmalarında her bir adımın üzerinde dikkatlice durulacağı için insanların akıllarında da sıhhi tesisatları ile alakalı akıllarında soru işaretleri de kalmamış olacaktır. Başarılı bir sıhhi tesisat oluşturulabilmesi adına aşağıdakilerin yerine getirilmiş olması gereklidir:

 

  • Temiz su ile pis su sistemlerinin uygun şekilde ayrılması, yalıtım ve havalandırma sistemlerinin yapılması
  • Pis su drenaj sisteminin kirlenme ve tıkanmalardan, katı maddelerin birikimlerinden uygun şekilde bakımla korunmasının sağlanması
  • Uzun süreli tesisat ömrünün olması adına doğru ve uygun boru ile donatım malzemelerinin seçilmesi
  • Bina sakinlerine güvenilir tarzda temiz su sağlanması ve bu suya da herhangi bir sıvının karışmasının engellenmesi

Sıhhi Tesisat Nasıl Yapılır? 

Günümüzde sıhhi tesisat konusunda isteklerin ciddi anlamda artış göstermeye başladığını görmek mümkündür. İnsanların bu konudaki talepleri karşısında ise birçok farklı isim çeşitli şekillerde çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak bu konuda insanların araştırmalarını çok dikkatli şekilde yapmaları gerekmektedir. Sıhhi tesisat konusunda yeterli oranda deneyimi olmayan isimlerin yapacakları çalışmalar beraberinde düşünülenden de ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunların olmasının engellenmesi adına yapılması gereken en önemli şey ise sıhhi tesisat konusunda deneyimli olan mühendisler ve personeller ile iletişime geçilmesidir. Tesisat mühendisleri öncelikli olarak projelerin ön hazırlıklarını gerçekleştirecektir. Daha sonrasında uzmanlar ile proje üzerinde çalışılarak mutabakata varılarak çalışmaların yapılması sağlanmış olacaktır. 

Sıhhi Tesisat Döşenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Gerçekleştirilecek sıhhi tesisat boru döşemesi esnasında erişebilir olması her zaman ön plandadır. Çünkü herhangi bir arıza ile karşılaşıldığı zaman bunun onarılması ya da gerekli görüldüğü durumlarda değişim işlemlerinin yapılabilir olması gerekir. Aynı zamanda basınç sorunun ortaya çıkmaması adına eğim mutlaka sayaçtan yukarıda olmalıdır. Doğru plan ve malzemeler ile beraber ortaya istenilen kalitede çalışmalar çıkmış olacaktır