Dekorasyon konusu insanların büyük bir kısmı için oldukça önemli bir hale gelmiş durumda. Çünkü bir yapı içerisinde yer alan ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun fark etmez asla ortaya istenilen tarzda güzel görüntüler çıkmaz. Aynı zamanda yapıların belirli kısımlarında yer alan düzensizliklerin giderilmesi adına da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Genel olarak bu tarz çalışmalar için kartonpiyer uygulaması sıklıkla tercih edilen ürünler arasında kendine yer buluyor.

Kartonpiyer Nedir? 

Tarihi oldukça eskiye dayanmakta olan kartonpiyer için mimarlık tarihi kadar eski olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sıkıştırılmış kağıt olarak hazırlanmakta olan kartonpiyerler; su ile karıştırıldıktan sonra hamur haline getirilmiş olan kağıdın ilk önce tutkal sonrasında da üstübeç ile karıştırılması ile elde edilmiş olan bir malzemedir. Hazırlanmış olan malzeme önceden hazırlanılan kalıplara dökülür. Daha sonrasında ise kuruması ile beraber istenilen yerlere dikkatli şekilde monte edilebilmektedir. Son dönemlerde ise klasik tarzdaki kartonpiyer uygulamalarının yanı sıra alçısız yani polistren kartonpiyer çeşitleri de pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Fakat bu tarz kartonpiyerler çoğu zaman ortaya istenilen tarzda başarılı sonuçların ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir. Kaliteli ve başarılı bir çalışmanın yapılabilmesi adına mümkün olduğu kadar alçıdan üretilmiş olan kartonpiyer ürünler arasından seçimler yapılmalıdır.

Kartonpiyer Montajı Nasıl Yapılır? 

Altay Dekor olarak kartonpiyer montajı konusunda yeterli deneyime sahip olarak kısa süreler içerisinde istenilen başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Kartonpiyer montajı süresi genel olarak çalışmaların yapılacağı mekanın büyüklüğüne bağlı olarak değişim gösterir. Uygulama yapılmadan önce gerçekleştirdiğimiz hazırlıklar ile beraber sürenin çok daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlayarak yüksek müşteri memnuniyetini hedefliyoruz. Kartonpiyer montajı öncesinde kuru yüzeyler ile kartonpiyerlerin arkası iyi bir şekilde ıslatılmaktadır. Kartonpiyerlerin başarılı bir şekilde sabitlenmesi için kaliteli kartonpiyer harcı kullanıyoruz. Daha sonrasında hazırlanmış olan harcı, kartonpiyerlerin arka kısmına dikkatli bir şekilde sürüyoruz. Uygulanmakta olduğu yüzeye tamamen yapışana kadar kartonpiyeri bastırıyoruz. Yapışma işlemi sağlanana kadar bekliyoruz ve ardından da sıra ek yerlerin doldurulmasına geliyor. Bunun için kartonpiyer harcı kullanıyoruz. Çapak ve pürüzlerin giderilmesi ile beraber artık kartonpiyer montaj işlemini de tamamlamış oluyoruz.

Başarılı Bir Kartonpiyer Montajı İçin 

Günümüzde kartonpiyer montajı konusunda oldukça farklı çalışmalar yapılıyor. Ancak bu çalışmalar esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı detay bulunuyor. Zira kartonpiyerler hem estetik bir görüntünün ortaya çıkması için hem de yapılarda yer alan düzensiz görünümün giderilmesi adına son derece önemli ürünlerdir. Bu ürünleri seçmek ise yetmez. Aynı zamanda kartonpiyerlerin montaj işlemlerinin yapılması esnasında da mutlaka alanında uzman isimlerden yardım almanız gerekir. Gerek kartonpiyer ürünlerin seçimi gerekse montaj işlemlerinin yapılabilmesi adına gerekli olan konuların her birinin üzerinde özenle duruyoruz. Böylece ortaya tam anlamıyla istediğiniz görüntünün çıkması sağlanmış olur.