Binalarda yaz ve kış aylarında ısınmak, serinlemek adına ciddi anlamda enerji ve para harcanır. Pek çok kişi özellikle de kış aylarında ortaya çıkan ısınma sorununu gidermek için pek çok farklı yöntemi dener. Ancak karşılarına çıkan bu yöntemlerin büyük bir kısmı ne yazık ki istekleri yerine getirme konusunda sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu sorunların giderilmesi adına insanların yapmaları gereken şey ise ısı yalıtım konusunda araştırmalar yapmak olmalıdır. Şimdilerde söz konusu ısı yalıtım çalışmaları olduğu zaman insanların karşılarına birçok farklı isim ve ürün çıkıyor. İnsanlar da bu durum sonucunda en iyi sonucu nasıl elde edebilecekleri ile alakalı akıllarındaki sorulara cevap arıyorlar. Böylesi durumların engellenmesi adına ise araştırmaların çok dikkatli bir şekilde yapılması son derece önemli bir hale gelmiş oluyor.

Isı Yalıtımı Nedir?

 Genel olarak bakıldığı zaman ısı, sıcaklık farkı olan bölgelerde sıcaklığın yüksek olduğu bölgeden düşük olan yere doğru geçme eğilimine sahiptir. Isı ise var olan geçiş esnasında alanlar içerisinde yer alan malzemelerin iletkenlik katsayısı ve kalınlığına bağlı olarak direnç kuvveti ile karşı karşıya kalır. Isı yalıtımı ise genel olarak bu direnç olarak adlandırılabilir. Başarılı bir ısı yalıtımı ile beraber yazın serinlemek kışın da ısınmak için harcanmakta olan enerji azaltılmaktadır. Isı yalıtımı ile beraber binaların dış cephe duvarları başta olmak üzere çatıları, döşemeleri, camları, doğramaları ve tesisatlarında ısının geçişini azaltacak tarzda önlemlerin alınması hedeflenir.

Isı Yalıtımının Faydaları 

Altay Dekor olarak yönetmeliklere uygun olacak şekilde yapmakta olduğumuz ısı yalıtımı çalışmaları ile beraber ısınma ya da serinleme çalışmaları için yapılmakta olan harcamalarda, kullandığımız malzemelere bağlı olarak %30 ila %60 oranında tasarruf elde etmenize yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda ısı yalıtımı ile beraber dengeli tarzda oda sıcaklıklarını ortaya koyarak konforlu ve sağlıklı mekanların oluşturulmasını sağlıyoruz. Evlerde ortaya çıkmakta olan mantar, küflenme ve siyah lekelerin nedeni olan yoğuşma ve terleme de yine ısı yalıtımı sonrasında ortadan kaybolacaktır. Gerçekleştirilecek olan doğru çalışmaların sayesinde duvar birimlerinde incelmeler sağlanır. Bu da iç mekanlarda ekstra hacim kazanılmasına yardımcı olur.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? 

Yapılacak olan ısı yalıtımı çalışmaları için ilk olarak uygulamanın yapılacağı yüzey temizlenire. Ardından yatayda doğru durması için zemin kısmının alt kotuna profiller yerleştirilir. Seçilen ısı yalıtım levhaları 5 noktadan olacak şekilde yapıştırılır. Yapıştırma işleminden sonra levhalardan taşacak olan harçlar temizlenir. PVC dübeller belirli bir oran ile takılır. Sıva filesi ise ek yerlerine belirli bindirmeler ile eklenir. Bu fileler tamamen sıva ile kaplanır. Köşe notalara köşe profilleri yerleştirildikten sonra ise kinci kat sıva düzgün bir yüzeyin elde edilebilmesi adına uygulanır. Son aşamada ise istenilen tarzda kaplama ile işlemler tamamlanmış olur.