Evlerin, iş yerlerinin, alışveriş merkezlerinin, hastanelerin kısaca akla gelen gelmeyen her yerin elektriğe ihtiyacı bulunur. Çünkü buralarda kullanılmakta olan ürünlerin çok büyük bir kısmı elektriklidir. Dolayısıyla bunların başarılı bir şekilde kullanılması için elektriğe her zaman ihtiyaç bulunmaktadır. Elektrikli cihazların yer almakta olduğu alanlarda bu cihazların çalışmasını sağlayacak olan elektriğin kontrol edilmesini sağlayan ve montajı yapılmış zayıf ve kuvvetli akımların tamamı elektrik tesisatı olarak adlandırılmaktadır. İnsanların bir kısmı elektrik tesisatı çalışmaları konusuna çok fazla önem vermiyorlar. Böyle olunca da yapılacak olan elektrik tesisatı ne yazık ki istekleri tam anlamıyla yerine getirmiyor ve farklı elektrik sorunları da ortaya çıkmış oluyor.

Elektrik Tesisatı Hangi Malzemelerden Oluşur? 

Şimdilerde elektrik tesisatı çalışmaları söz konusu olduğu zaman insanların karşılarına pek çok farklı tarzda kavramlar çıkıyor. Bu kavramların fazla olması da kafaların karışmasına neden olabiliyor. Bunun olmasının engellenmesi adına ise Altay Dekor gibi alanında deneyimli isimler ile iletişime geçilmelidir. Genel olarak bakıldığı zaman elektrik tesisatı aşağıdaki malzemelerden oluşmaktadır:

  • Kuvvetli ve zayıf akım kabloları
  • Priz ve anahtarlar
  • Kablo tavaları, kablo kanalları ve kablo merdivenleri
  • Topraklama iletkenleri, topraklama kabloları, topraklama kazık ve şeritleri
  • Elektrik boruları
  • Buat ve klemensler
  • Elektrik panoları, kontrol ve besleme ekipmanları
  • Bağlantı elemanları

Yapılacak olan araştırmalar sonucunda da görülebileceği üzere elektrik tesisatı Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği kapsamında belirlenmiş olan çalışmalar dahilinde gerçekleştirilir. Elektrik tesisatı ile alakalı proje hazırlığı yapılırken kesinlikle hesaplama konusuna dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumda ortaya çıkacak olan sonuçlar istekleri karşılama konusunda sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılmalıdır? 

Şimdilerde elektrik tesisatı ile alakalı yapılan araştırmalar sonrasında insanların karşılarına çok fazla sayıda isim çıkmaktadır. Dolayısıyla insanların büyük bir kısmı bu aşamada seçimlerini ne şekilde yapmaları gerektiği ile alakalı net bilgilere sahip olamıyorlar. Böyle olunca da ister istemez bu alanda deneyimli olmayan kişiler ile iletişime geçiyorlar. Elektrik tesisatı çalışmalarında deneyimi çok fazla olmayan kişilerin yapacakları hesaplamalarda en ufak bir yanlışlığın olması ile beraber ortaya çıkacak olan sonuçlar çok ciddi olabilecektir. Bunun olmaması adına mutlaka yönetmelik ile alakalı gerekli bilgilere sahip olan isimler ile çalışılması gerekiyor. Bu kişiler hesaplamalarını doğru yapacak ve kaliteli tesisat malzemelerini kullanarak ortaya etkili sonuçların çıkmasını sağlayacaktır.

Elektrik Tesisatı Çeşitleri 

Binalar için yapılmakta olan elektrik tesisatı kendi içerisinde iki ana başlığa ayrılmaktadır. Bunlar ise sıva üstü ve sıva altı tesisattır. Sıva üstü tesisat sıvaların üzerine yapılır. Bu tarz tesisatta peşel boru kullanabileceği gibi kimi durumlarda antigron kablo da kullanılır. Sıva altı tesisatlarda ise donanım dışarıdan görülmez. Elektrik tesisatı kava sıvadan önce boruların atılması ile beraber döşenir, sıva bitince de kabloların çekilmesi sa