Günümüzde insanlar içerisinde yer aldıkları alanların istedikleri güzel görünüme erişmesi adına oldukça ciddi anlamda araştırmalar yapıyorlar. Onların bu konudaki isteklerinin artış göstermesi sonucunda ise ortaya pek çok farklı ürün çıkıyor. Dolayısıyla insanlar da bu ürünler arasından seçimlerini yapıyorlar. Duvar kağıdı da çok uzun zamandır kullanılmakta olan dekorasyon ürünleri arasında kendine yer buluyor. İlk üretilmeye başladıkları dönemlerde duvar kağıtları son derece belirgin bir yapıya ve renk düzenine sahipti. Bundan dolayı da insanlar istemiş olsalar dahi arzuladıkları renk ve desenlerdeki duvar kağıtlarını bulamıyorlardı. Bundan ötürü de tercihlerini duvar boyalarından yana yapıyorlardı. İlerleyen zaman ile beraber ise bu konuda oldukça önemli çalışmalar yapılmaya başladı. Böylece artık insanlar duvar kağıtlarını diledikleri şekilde kullanma imkanına erişmiş oluyorlar.

Neden Duvar Kağıdı Tercih Edilmelidir? 

  1. Genel olarak duvar kağıdı su geçirmemektedir. Aynı zamanda nem oluşturmayacak ve çok uzun yılları sorunsuzca kullanılabilecektir.
  2. Düşünülenlerin aksine duvar kağıtları mali açıdan ve uygulama zamanı olarak ciddi anlamda tasarruf sağlanmasına yardımcı olur.
  3. Dekoratif anlamda mekanlara çok daha şık ve ferah bir havanın katılmasını sağlar.
  4. Yapılacak olan duvar boyama işleminde olduğu gibi mekanın kirlenmesine neden olmaz ve uygulama sonrasında koku sorunu ortaya çıkmaz.
  5. İzolasyon özelliğine sahip olmasından ötürü sesin yanı sıra ısı yalıtımının oluşmasını sağlar.
  6. Mekanların çok daha modern ve sıcak bir havaya sahip olmasına yardımcı olur.
  7. Herhangi bir durumdan ötürü zarar görmesi halinde çok kısa bir süre içerisinde tamir edilme imkanına sahip olunur.
  8. Duvar kağıtlarının temizlenmesi ve uygulanması son derece kolaydır.
  9. Kullanılmakta olan malzemeler doğal bir yapıya sahip olduğu için rakiplerine oranla daha büyük avantaj sağlar.

Duvar Kağıdı Çeşitleri Nelerdir? 

– Emboss duvar kağıdı çeşidi birinci hamurdan üretilmektedir.

– Vinyl esaslı duvar kağıdı çeşidi ise en fazla tercih edilen duvar kağıtları içerisinde yer almaktadır. Klasik duvar kağıtlarına nazaran güneş ışığına karşı çok daha dayanıklıdır.

– Boyanabilir duvar kağıtları vinyl esaslı duvar kağıtları arasında yer alır. Uygulama sonrasında isteğe göre boyanabilme özelliğine sahiptir.

– Tekstil duvar kağıtlarının üst yüzeyleri tekstil malzemelerinden üretilmiştir. Çok daha fazla desenli ve dekoratif anlamda da farklı bir üründür.

Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır? 

Altay Dekor olarak duvar kağıdı uygulamalarında profesyonel çalışmalarına her daim devam etmektedir. Böylece ortaya tam anlamıyla istenilen tarzda görünümlerin çıkmasını da sağlanmış olmaktayız. Duvar kağıdı uygulaması için ilk olarak uygulama yapacağımız yüzeyin temiz ve kuru olmasına dikkat ediyoruz. Daha sonrasında duvarda pürüzlerin olup olmadığını inceliyoruz. Eğer ki pürüzler varsa saten alçı ve ardından zımpara uygulaması ile beraber istenilen pürüzsüzlüğün ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Ardından duvar kağıtlarını doğru şekilde keserek duvara özel yapıştırıcısı ile yapıştırıyoruz.